Yangın Alarm Sistemleri

Yangın Alarm Sistemleri

Yangın alarm sistemleri nasıl kurulur?

Yangın alarm sistemleri özellikle toplu yaşamın sürdüğü alanlarda yangını başlangıç aşamasında algılayarak tehlikeli durumların önüne geçmek amacıyla devreye giren ve ilgili kişileri uyararak önlem alabilme imkanı sunan bir hizmettir. Her bina yapısına özel olarak projelendirilmiş olan yangın alarm sistemleri yasalar gereği tesis edilmesi zorunlu hale gelmiş bulunmaktadır. Yangın alarm sistemleri kurulumu için uzman ekipler uygun yangın alarm sisteminin binaya göre kurulumunu gerçekleştirmektedir. Kablolamada artı uç kırmızı, eksi uç ise siyah renkte bulunmaktadır. Duman detektörlerinin bağlanacağı konumlara kablolar çekilerek bağlantı sağlanmaktadır. Buton, siren ve panel bağlantı şemaları uygun girişlerden kablolamalar yapılarak kurulmaktadır. Hastane, okul, cezaevi, ofis, iş merkezi, site ve diğer toplu yaşam alanlarında yangın alarm sistemleri kurulumu yapılmaktadır. Yangın alarm sistemlerinin kurulumu hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yangın alarm sistemleri nasıl çalışır?

Yangın alarm sistemlerinde ısı ve dumana karşı duyarlı olan sensörler tercih edilmektedir. Isı ve duman detektörleri gerekli algılamaları yaparak hem alarm izleme merkezini harekete geçirmekte hem de ilgili kişilere bilgi aktarımı sağlayarak yangının önüne geçilmesini sağlamaktadır. Yangın alarm sisteminin çalışma mantığı diğer alarm sistemlerinde olduğu gibi sensörlerin sinyalleri algılamasıyla algılanan sinyallerin alarm sinyaline dönüşmesini kapsamaktadır. Alarm sinyalleri siren çalma ve sorunun çözümü amacıyla ilgili kişilere durum bilgisini iletme işlevine sahiptir. Alarm çağrı butonu bulunan yangın alarm sistemlerinde butona basıldığı an da alarm çalmaya başlamaktadır. Yangın alarm sistemleriyle alakalı daha fazla bilgiye ulaşmak için iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz.

Yangın alarm sistemleri çeşitleri nelerdir?

Yangın alarm sistemleri konvansiyonel ve adresli yangın alarmı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Konvansiyonel sistemlerde zon bazlı algılama yapılmakta ve detektörle buton tek bir hat üzerine bağlanmaktadır. Binaların her bir katı bir zon olarak projelendirilmektedir ve zona bağlı olarak sadece o kattaki yangın konvansiyonel sistemde izlenebilmektedir. Adresli yangın alarmı sisteminde ise bina bütün olarak tek bir loop üzerinden kontrol edilebilmektedir. Adresli yangın alarmı sistemleri kendi içerisinde analog adresli ve interaktif adresli sistemler olarak da ayrılmaktadır. Hangi yangın alarm sisteminin daha uygun olduğunu öğrenmek ve detaylı bilgi almak için iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz.

Yangın alarm sistemleri fiyatları nasıldır?

Yangın alarm sistemleri konvansiyonel ve adresli yangın alarmı olarak ikiye ayrıldığı için her bir sistemin fiyatlandırılması farklı olmaktadır. Yangın alarm sisteminin kurulacak olduğu binanın büyüklüğü ve sistem gereksinimlerine göre fiyatlandırma değişebilmektedir. Yangın alarm sistemlerinin fiyatları hakkında net bir bilgiye sahip olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Konvansiyonel ve adresli yangın alarm sistemleri arasındaki fark nedir?

Konvansiyonel yangın alarmı sisteminde zon bazlı olarak algılama yapılmaktadır. Adresli yangın alarm sisteminde ise detektör ve butonlar tek bir loop üzerinde bağlanarak bir bina tek loop üzerinden kontrol edilebilmektedir. Konvansiyonelde zon üzerine 20-25 eleman bağlanırken adresli yangın alarm sisteminde loop üzerine 128 adet kadar eleman bağlanabilmektedir.

İletişim Formu