Akıllı Ev Sistemleri denilince aklınıza ilk neler geliyor?

Akıllı Ev Sistemleri denilince aklınıza ilk neler geliyor?

Sabahın ilk ışıkları ile perdeleriniz açıldığı, sabah en sevdiğiniz o müziğinizin çaldığı, siz yataktan kalkmadan, evinizin sizin için hazır olduğu bir sistemi kim istemez ki?

Bir evin akıllı sisteme sahip olması için, ev içerisindeki birçok nesnenin birbiri ile haberleşebilen ve uyum içinde çalışabilen aydınlatmalar, perdeler – panjurlar, televizyonlar, klimalar,müzik sistemleri, vb. gibi tüm elektirikli aletlerin tek bir kumanda, telefon, tablet ve-veya internet üzerinden kontrol edebilen sisteme sahip olması gerekir.

Akıllı Ev Sistemleri, nano teknoloji ev otomasyonu ile geliştirilen bir kontrol sistemidir. Bu sistem, evinizde size ve ailenize hem büyük bir konfor, hem de güvenlik sağlar. Günümüzde Akıllı Ev Teknolojisi, yeni konut tiplerinde sıklıkla kullanılmakla birlikte, kullanım amaçları ve özellikleri konutlara göre farklılıklar gösterebilmektedir.

Yıllardır hep gündemde olan ‘Akıllı Ev’ konsepti, beyaz eşya ve kullanıcı elektroniği üreticilerinin hemen hemen hepsinin artık akıllı ev platformlarını kullanmasıyla popüler hale gelmeye başladı. Güvenlik firmaları, elektronik ve telekomünikasyon firmaları her gün akıllı ev sistemlerine katkı sağlayacak yeni çözümler ürettikleri için ‘Akıllı Asistanlar birer birer piyasaya çıkmaya başladı ve her geçen gün daha da fazla kullanılıyor.

Barış İletişim olarak bu yazımızda, Corel 4 ve Audio marka akıllı ev uygulamaları ile hayatınızın nasıl kolaylaştığını ve kendinize nasıl daha fazla zaman ayırabileceğinizin cevabını bulacaksınız.

Türkiye’de çoğu insan akıllı ev sistemlerinin sunduğu pratik uygulamalardan yeterince haberdar değil ve bu yüzden bu yazımızda hizmet verdiğimiz Control 4 ve Audio Akıllı Ev Sistemleri ile akıllı ev uygulamalarından bazı örnekler vererek hayatınızın ne kadar kolaylaşacağını anlatmak istedik.

Akıllı ev sistemleri ile bakın neler yapılabilir:

Dünyanın her yerinden uygulamamızla telefon, tablet ve bilgisayarınızdan evinizi kontrol edebilirsiniz.

Control 4 ve Audio Akıllı Ev Sistemleri ile evin içinin ve dış ortamın sıcaklığı, güneş ışığı miktarı, sizin evde olduğunuz saatler gibi etmenler değerlendirilerek kombinin ve klimanın dereceleri otomatik ayarlanabilir, eve geldiğinizde hazır ve sıcak veya soğuk bir ortam sağlayabilirsiniz.
Control 4 ve Audio Akıllı Ev Sistemleri ile siz evde yokken perdeleri ve panjurları kontrol ederek indirebilir,  gün ışığından maksimum faydalanmanızı sağlayabilirsiniz.
Uzun süre evden uzakta olduğunuz zaman, ışıkları açıp kapatarak, belli aralıklarla yüksek sesle televizyonu açarak veya müzik çalarak siz evdeymişsiniz gibi davranabilirsiniz.

Fırınınızı ve ocağınızı uzaktan kontrol ederek siz eve geldiğinizde hazır olacak yemekler yapabilirsiniz.
Evin herhangi bir noktasından istenilen bölgenin aydınlatma kontrolünü sağlayabilirsiniz.
Gaz kaçağı, karbon monoksit, yangın, duman, su basması gibi olaylar ve güvenlik ihlalleri anında cep telefonunuza mesaj ve fotoğraf olarak gönderilebilir, kendiniz de eve bağlanıp canlı görüntü alabilirsiniz.
Hırsızları caydırmak için evde kimse yokken ışıklar ve televizyon rastgele açılıp kapatılabilir. Evdeyken de oturduğunuz yerden tüm aydınlatmaları kontrol edebilirsiniz.
Belirlediğiniz saatlerde bahçenizi sulayabilirsiniz. Evdeki bitkileriniz ve bahçeniz otomatik olarak ya da uzaktan kontrolle sulanabilir. Siz tatildeyken akıllı telefonunuzdan bağlanıp evcil hayvanlarınıza su ve yiyecek verebilirsiniz.
Siz evden çıktıktan sonra açık kalan kapı ve pencereler için sizi uyarı alabilirsiniz.
Giderek kolaylaşan teknoloji ve gelişen cihazlar sayesinde yakın gelecekte bu tarz uygulamaların yaygınlaşması ve yeni özelliklerin gelmesi kaçınılmaz görünüyor.

Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.