Yangın Alarm Sisteminde Kullanılan Dedektör Çeşitleri

Yangın Alarm Sisteminde Kullanılan Dedektör Çeşitleri

Yangın alarm sistemleri, insan ve diğer canlıların yaşadığı alanlarda yangını henüz küçük bir alevken bile tespit edebilen ve uyarı sinyali veren teknolojik cihazlar bütünüdür. Bu alarm sistemleri, yangın başlangıç aşamasında iken uyarı vererek alevler büyümeden bu afetin kontrol altına alınabilmesini sağlar.  Bu sayede olası can ve mal kayıpları engellenir. 

İnsanların olmadığı durumlarda yangın dedektörleri belirtileri alarak gerekli merkezlere uyarı verir. Bu sayede kimsenin bulunmadığı konutlarda dahi yangının negatif etkilerini azaltmak için erken müdahale edilmesi sağlanır. Yangın alarm sistemi kullanılan dedektör çeşitleri ile yangını birçok açıdan fark edebilir. Günümüzde birçok güvenlik sistemi de yangın belirtilerini algılayacak şekilde çalışır. 

Yangın Alarmında Kullanılan Başlıca Dedektörler

Yangın alarm sistemleri çalışma prensibinde birçok dedektör çeşidi vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Duman Dedektörü
  • Alev Dedektörü
  • Isı Dedektörü
  • CO Gaz Dedektörü
  • Basınç Dedektörü

 

Yangın alarm sistemi kullanılan dedektör çeşitleri içerisinde başlıca en önemli 3 dedektör çeşidini kısaca açıklayacak olursak:

1.Isı Dedektörleri: Isı dedektörleri erken yangın uyarı cihazları değildir. Bu cihazlar ısıtıcı dolaplar, büyük mutfak alanları ve küçük odalarda kullanılır. 

2.Alev Dedektörleri: Düzgün şekilde çalıştıklarında ateşlenmeyi anında fark eden bu cihazlar, belirli alanlarda kullanılabilir. 

3.Duman Dedektörleri: Okullarda ve kamu binalarında en yaygın kullanılan dedektör çeşididir. Yangını en hızlı algılayan sistemlerden biridir. 

Size En Uygun Dedektör Çeşidini Bulun

Farklı mekanizma ve belirtilerle çalışan bu dedektörlerin çeşitlerine firmamızdan ulaşabilirsiniz. Evinize ya da işyerinize alacağınız en uygun dedektör çeşidi için bizleri arayarak bilgi alabilirsiniz. Firma olarak güvenliğinizi sağlamayı görevimiz sayıyor ve en gerekli dedektörü seçmenizi sağlıyoruz. Yangın alarm sistemi kullanılan dedektör çeşitleri geniş bir kategoridir. 

Bu çeşitler arasından sizin kuruluşunuz için gerekli olan, yangın tehlikesini önceden en hızlı şekilde algılayabilecek sistemi firmamızdan temin edebilirsiniz. Firmamızdan hizmet alarak sadece alarm sistemi sahibi olmakla kalmıyor, bu sistemin nasıl çalışacağını öğreterek gerekli önlemleri almanızı da sağlıyoruz. Hemen tehlike avınızı yaparak olası her durumu önleyebilmek adına bir alarm sistemi sahibi olmak için bizleri arayın.

Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.